Turystyka malopolska
Strona główna » Coś ciekawego » Kościoły i cerkwie » LIMANOWA Kościół MB Bolesnej

LIMANOWA Kościół MB Bolesnej

 

W panoramie stolicy Beskidu Wyspowego Limanowej, dominuje kościół MB Bolesnej, który wybudowany został w latach 1910-1918, na miejscu poprzednich.

Pierwszy drewniany kościół z XVII w. spłonął w 1769 roku. Drugi, również drewniany, rozebrano pod budowę obecnej, nowej świątyni, którą zainicjował ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Łazarski, jako wotum upamiętniające 100-lecie Konstytucji 3-go Maja.

 

Budowlę zaprojektował Zdzisław Mączeński. Jest ona świetnym przykładem tzw. „stylu narodowego”. Nawiązuje do tradycyjnej architektury ludowej i w połączeniu ze swą strzelistością świetnie wkomponowuje się w górski krajobraz okolic miasta.

Monumentalna wieża górująca nad kościołem, nakryta neobarokowym hełmem, wznosi się na wysokość ponad 60 metrów. Ściany bazyliki wyłożone są kamienną okładziną. W szczycie fasady widnieje wspaniała płaskorzeźba Ukrzyżowania, symbolizująca ucisk narodu ze strony trzech zaborców. Nieco poniżej tarcza herbowa z orłem jagiellońskim i datą uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja. Kościół jest trzynawowy.

 

Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się na wyposażeniu świątyni, jest gotycka rzeźba Matki Boskiej Bolesnej, czyli słynna Pieta limanowska. Powstała ona w II poł. XIV wieku, a pochodzi najprawdopodobniej z Węgier. W okolice Limanowej, konkretnie do Mordarki, dotarła około 1550 roku. Tam rozpoczął się kult figury, najpierw umieszczonej na lipie, później w kaplicy. Dopiero w 1753 roku, zostaje ona przeniesiona jeszcze do pierwszego kościoła w Limanowej.

Koronacji Piety dokonał w 1966 roku, ówczesny biskup krakowski Karol Wojtyła.

 

W ołtarzu głównym znajdują się również XVIII-wieczne, barokowe posągi Matki Boskiej i Św. Jana Ewangelisty. Z pierwszego limanowskiego kościoła, pochodzi chrzcielnica z 1527 roku. Przebywając wewnątrz świątyni, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rzeźby, witraże czy tez polichromie, wyrażające jej polskość.

 

Kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej w 1991 roku, a więc na 200-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 


 

 

 

   © Małopolski Informator Turystyczny. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kalwaria Zebrzydowska Agrafnet CMS POWERED Gwiazda Małopolska